Niektórzy właściciele kotów borykają się z tym, że kot sika na łóżko jednego z członków rodziny.
Przyczyn takiego zachowania może być kilka, na przykład problemy zdrowotne. Ale jednym z najczęstszych powodów jest to, że kot sika na łóżko osoby, z którą ma konflikt. Dzieje się tak często i najczęściej ludzie przypisują kotom błędne motywy: zemstę lub próbę „przejęcia terytorium”.
Co chce nam powiedzieć kot, sikając na łóżko?
Koty mają gruczoły zapachowe w całym ciele. Z ich pomocą mruczenia zostawiają ślady i komunikują się za pomocą zapachów.
Kot ma 3 możliwości zaznaczenia terenu:
Pociera pyskiem coś lub kogoś.
Podrapać coś pazurami (np. drapak lub ulubioną skórzaną sofę).
Zostawić ślad moczu.
To najsilniejszy znak, który kot rezerwuje go na poważne, stresujące sytuacje
Znaczenie łatwo pomylić z komunikacją zapachową. Na przykład, kot podczas spotkania ociera o ciebie pyskiem – nie jest to znak, ale rodzaj przyjacielskiego gestu, który ma na celu wymianę z tobą zapachów.
Teraz wyobraźmy sobie, że kot mieszka z psem i boi się tego psa. Czy podejdzie do psa, żeby się o nią otrzeć? Oczywiście że nie.
To samo dzieje się z ludźmi. Jeśli w domu mieszka osoba, z którą kot ma konflikt, to nawet jeśli kot chce pogodzić się z tą osobą, nigdy nie może tak po prostu podejść i ocierać się o niego, ponieważ boi się go i nie ufa mu.
Ale ponieważ ciągłe życie w stresie i niepokoju jest nienormalne i nie do zniesienia, zwierzę próbuje rozwiązać problem na swój własny sposób.
Kot przychodzi do łóżka tej osoby, kładzie się, ale ponieważ jest bardzo zestresowany, nie wystarczy, że pociera pyskiem o poduszkę. Musi zastosować bardziej intensywną metodę. Kot sika na łóżko, leży obok i okazuje się, że zapachy kota i człowieka mieszają się.
Czyli w kocim obrazie świata jest to próba nawiązania relacji z człowiekiem. I w efekcie okazuje się, jak w powiedzeniu: chciałem jak najlepiej, a okazało się… nie wyszło zbyt dobrze.
Przychodzi człowiek, widzi, że łóżko pachnie kocim moczem i z jakiegoś powodu wcale nie jest z tego zadowolony. Oczywiście możesz go zrozumieć – to niezbyt przyjemne, ale kot nie rozumie, dlaczego znowu jesteś z niego niezadowolony i jeszcze bardziej pogrąża się w stresie.
Konflikt przenosi się na nowy poziom, tworzy się błędne koło i sytuacja się pogarsza.
Jeśli powodem jest to, że masz konflikt ze swoim kotem, a on próbuje w ten sposób zbudować związek, pomocne będą poniższe kroki:
Całkowicie wykluczyć wszelkie kary, krzyki itp., aby nie wywoływać u kota jeszcze bardziej negatywnych emocji.
Zamknij dostęp kota do łóżka. Zamiast tego możesz zaoferować jej na przykład starą koszulkę, która ma na sobie zapach odpowiedniej osoby. Tak więc kot w spokojnym otoczeniu będzie mógł łączyć swój własny i ludzki zapach bez użycia ciężkiej artylerii.
Zrób wszystko, co możliwe, aby zbudować relację z kotem: nakarm go (jeśli ktoś już to zrobił), baw się z nim, głaszcz, jeśli nawiązuje kontakt. Jeśli kot czuje się bezpiecznie obok osoby „problematycznej”, nie ma sensu, aby sikać na jego łóżko.
Źródło: Animals Speaking Club