Ciąża i poród u kota – wskazówki dla hodowców

cze - 12
2022

Ciąża i poród u kota – wskazówki dla hodowców

Ciąża, poród i następujący po nich okres rekonwalescencji to poważny test dla Twojego zwierzaka.

W tym okresie zmieniają się nawyki, obserwuje się dziwne objawy, takie jak poranne wymioty po 3-4 tygodniach od zajścia w ciążę, zmiany w zachowaniu i wiele innych.

Dlaczego kotka w ciąży nagle budzi się i miauczy? W większości przypadków jest to normalna i naturalna reakcja. Zwierzę odczuwa zmiany w swojej kondycji fizycznej i nie zawsze rozumie ich przyczynę, przez co czuje się niekomfortowo.

Warto zauważyć, że takie anomalie w zachowaniu mogą z czasem nie zniknąć, a jeśli kotka jest niespokojna i dziwnie miauczy po porodzie, musisz zrozumieć, że doświadczyła silnego stresu i potrzebuje czasu na powrót do zdrowia. Jeśli jednak oprócz wydawania dźwięków występują inne objawy, w szczególności odmowa jedzenia, problemy ze stolcem, silny niepokój, to warto zabrać zwierzę do lekarza, aby wykluczyć potencjalne powikłania poporodowe.

  • Średnia wielkość miotu od 2 do 5 kociąt 
  • Trwanie porodu 2h u 82% kotek, do 6h u 99% kotek
  • Przerwa między wychodzeniem na świat  kociąt: 43min, od 2 min do 295min. 
  • Waga przy porodzie średnio 118g, +- 20g (od 60g do 158g)

Dane z „Obstetric and newborn parameters in the Maine Coon cats”

Poród

Przygotowując się porodu, kotka staje się bardzo niespokojna i głośna.  Często kotka wybiera sobie miejsce porodu, kopie wokół niego, jakby gniazdowała (z jęz. ang. „nesting”) i traci zainteresowanie pokarmem.  Te znaki mogą wskazywać, że poród nastąpi w ciągu 24 godzin.

Faza przygotowania do porodu u kota trwa od 4 do 7 godzin. W ciągu 24 godzin poród musi zostać zakończony. Bez patologii proces ten trwa do 6 godzin, a w przypadku długo trwającego porodu istnieje pilna potrzeba skontaktowania się z kliniką weterynaryjną.

Młode rodzą się w odstępach 30–60‑minutowych, czasem nawet krótszych, zatem całkowita długość czasu wypierania płodów może wynosić 1–4 godziny. Przerwy pomiędzy kolejnymi płodami bywają czasem bardzo krótkie, nieraz jednak przedłużają się do kilku godzin bez negatywnego wpływu na stan noworodków. Jeśli przez godzinę nie wychodzi dziecko, nasmaruj ujście kanału rodnego wazeliną.

Poród pośladkowy jest częsty i często nie stanowi problemu u kotów.  Jednakże, jeśli pierwszy kociak jest w położeniu pośladkowym, szczególnie u matki rodzącej po raz pierwszy, możliwe jest, że utknie w kanale rodnym.  Może się to zdarzyć w przypadku każdego kociaka, ale jest bardziej prawdopodobne w przypadku pierwszych kociąt i porodów.  Podczas gdy ogon i tył kociaka wystają z kanału rodnego, tylne łapy sięgają ku jego głowie.  Jeśli utknie, możliwe, że uratowanie jego oraz jego braci i sióstr będzie wymagało pilnego cięcia cesarskiego.

 Czasami kot zaczyna rodzić, ale żadne kocięta nie wychodzą.  Jedynym sposobem na poród kociąt jest wtedy cesarskie cięcie, podczas którego lekarz weterynarii przecina brzuch matki do macicy, aby wyjąć jej dzieci.  Jeśli cesarskie cięcie nie zostanie wykonane na czas, zarówno kotka, jak i kocięta mogą umrzeć.

Powody do wezwania lekarza:

  •  Brak kociaka w ciągu trzech godzin od pierwszych skurczy.
  •  Brak kociaka w ciągu 30 minut ciągłej ciężkich skurczy.
  •  Obfite, jasnoczerwone krwawienie podczas porodu.
  •  Brązowe lub śmierdzące upławy podczas porodu.
  •  Ogólna słabość matki.
  •  Brak porodu do 66 dnia ciąży (małe rasy, 68 dni u Maine Coon).
  • Wypłyniecie pierwszego worka owodniowego i brak akcji porodowej po godzinie.
Nasze maluszki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas